Aktualności

Koszty prac wykończeniowych i adaptacyjnych lokalu dla najemcy (Fit-out contribution)

01.12.2023 Koszty prac wykończeniowych i adaptacyjnych lokalu dla najemcy (Fit-out contribution)

Spółki skupiające się na komercyjnym wynajmie powierzchni w budynkach, takich jak galerie handlowe, stosują różne strategie w celu przyciągnięcia potencjalnych najemców. Z uwagi na konkurencyjny charakter tej branży, konieczne są działania zachęcające potencjalnych najemców do podpisania umowy najmu. Jednym z powszechnie stosowanych podejść jest przeprowadzanie prac adaptacyjnych i wykończeniowych w wynajmowanym lokalu (tzw. prace Fit-out). Księgowe i podatkowe aspekty kosztów związanych z pracami Fit-out wymagają szczegółowej analizy i przeglądu, zwłaszcza po interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 czerwca 2023 r.

więcej
Okresy bezczynszowe - istotne implikacje księgowe i podatkowe

30.10.2023 Okresy bezczynszowe - istotne implikacje księgowe i podatkowe

Na współczesnym rynku nieruchomości komercyjnych właściciele biurowców i galerii handlowych stosują różnorodne strategie, by przyciągnąć najemców do swoich obiektów. Jedną z popularnych praktyk są tzw. okresy bezczynszowe, które stanowią atrakcyjną zachętę dla firm poszukujących przestrzeni biurowej czy handlowej. W ramach tych okresów, najemcy korzystają z czasowego zwolnienia od płacenia czynszu, często na początku umowy najmu. Niemniej jednak, za tą pozornie korzystną opcją kryją się subtelne, ale istotne implikacje księgowe i podatkowe, które wymagają gruntownej analizy podczas planowania i rozliczania umów najmu.

więcej
KSeF – Krajowy System e-Faktur. Co warto wiedzieć na ten temat?

02.08.2023 KSeF – Krajowy System e-Faktur. Co warto wiedzieć na ten temat?

Faktury elektroniczne, czyli faktury wystawione i otrzymane w dowolnej formie elektronicznej jak np. PDF, są codziennością w życiu gospodarczym. Zazwyczaj wystawia się je za pomocą programów do fakturowania, które uwzględniają wszystkie obowiązkowe elementy faktury. Obecnie w obrocie gospodarczym funkcjonują faktury elektroniczne, faktury papierowe i dobrowolnie wystawiane e-Faktury w systemie KSeF. Wystawianie faktur elektronicznych jak i papierowych zostanie zastąpione obowiązkiem wystawiania e-Faktur, czyli faktur ustrukturowanych funkcjonujących w Krajowym Systemie e-Faktur.

więcej
Zakładanie spółki z o.o. – jakich formalności musisz dopełnić?

04.05.2023 Zakładanie spółki z o.o. – jakich formalności musisz dopełnić?

Obowiązujące w Polsce w przepisy dopuszczają różne formy organizacyjno-prawne działalności gospodarczej. Do dostępnych rozwiązań należy np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Jest to jedno z rozwiązań najczęściej stosowanych przez przedsiębiorców działających w Polsce. Taki stan rzeczy wynika zapewne z licznych korzyści, jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności w oparciu o sp. z o.o. Zanim jednak zaczniemy osiągać biznesowe sukcesy jako partnerzy w spółce, musimy wiedzieć, jak zarejestrować tego typu podmiot.

więcej
Jak założyć spółkę z.o.o.? Instrukcja krok po kroku

12.04.2023 Jak założyć spółkę z.o.o.? Instrukcja krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to forma prawna, która jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców z różnych branż. Nie powinno to nikogo dziwić, jeśli zwrócimy uwagę na liczne korzyści, w tym np. możliwość stosowania obniżonej stawki CIT 9% dla małych podatników. Nie bez znaczenia jest również ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki – do wysokości kapitału wniesionego przez wspólników (poza pewnymi wyjątkami).

Zanim jednak zaczniemy czerpać z korzyści spółki z o.o., musimy... ją założyć. W ostatnich latach zadanie to zostało uproszczone, ale wciąż trzeba być gotowym na liczne formalności.

więcej
Skontaktuj się z nami
Warszawa
Warszawa Wrocław Krefeld Frankfurt Düsseldorf Berlin Stuttgart Leipzig Dresden Köln Rostock München Ryga
Pola wymagane