Aktualności

Księgowość spółek nieruchomościowych

12.12.2023 Księgowość spółek nieruchomościowych

Regulacje dotyczące podatku od przychodów z budynków, tzw. podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych, obowiązują już od 2018 roku, ale mimo to wciąż zdarza się, że część podatników miewa problemy w prawidłowym ustalaniu jego wysokości, w szczególności jego podstawy opodatkowania. W konsekwencji do organów podatkowych co miesiąc wpłacane są zawyżone bądź zaniżone kwoty podatku, co w razie kontroli może skutkować naliczaniem odsetek od zaległości podatkowych oraz odpowiedzialnością karnoskarbową osób odpowiedzialnych za rozliczenia.

więcej
Koszty prac wykończeniowych i adaptacyjnych lokalu dla najemcy (Fit-out contribution)

01.12.2023 Koszty prac wykończeniowych i adaptacyjnych lokalu dla najemcy (Fit-out contribution)

Spółki skupiające się na komercyjnym wynajmie powierzchni w budynkach, takich jak galerie handlowe, stosują różne strategie w celu przyciągnięcia potencjalnych najemców. Z uwagi na konkurencyjny charakter tej branży, konieczne są działania zachęcające potencjalnych najemców do podpisania umowy najmu. Jednym z powszechnie stosowanych podejść jest przeprowadzanie prac adaptacyjnych i wykończeniowych w wynajmowanym lokalu (tzw. prace Fit-out). Księgowe i podatkowe aspekty kosztów związanych z pracami Fit-out wymagają szczegółowej analizy i przeglądu, zwłaszcza po interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 czerwca 2023 r.

więcej
Okresy bezczynszowe - istotne implikacje księgowe i podatkowe

30.10.2023 Okresy bezczynszowe - istotne implikacje księgowe i podatkowe

Na współczesnym rynku nieruchomości komercyjnych właściciele biurowców i galerii handlowych stosują różnorodne strategie, by przyciągnąć najemców do swoich obiektów. Jedną z popularnych praktyk są tzw. okresy bezczynszowe, które stanowią atrakcyjną zachętę dla firm poszukujących przestrzeni biurowej czy handlowej. W ramach tych okresów, najemcy korzystają z czasowego zwolnienia od płacenia czynszu, często na początku umowy najmu. Niemniej jednak, za tą pozornie korzystną opcją kryją się subtelne, ale istotne implikacje księgowe i podatkowe, które wymagają gruntownej analizy podczas planowania i rozliczania umów najmu.

więcej
KSeF – Krajowy System e-Faktur. Co warto wiedzieć na ten temat?

02.08.2023 KSeF – Krajowy System e-Faktur. Co warto wiedzieć na ten temat?

Faktury elektroniczne, czyli faktury wystawione i otrzymane w dowolnej formie elektronicznej jak np. PDF, są codziennością w życiu gospodarczym. Zazwyczaj wystawia się je za pomocą programów do fakturowania, które uwzględniają wszystkie obowiązkowe elementy faktury. Obecnie w obrocie gospodarczym funkcjonują faktury elektroniczne, faktury papierowe i dobrowolnie wystawiane e-Faktury w systemie KSeF. Wystawianie faktur elektronicznych jak i papierowych zostanie zastąpione obowiązkiem wystawiania e-Faktur, czyli faktur ustrukturowanych funkcjonujących w Krajowym Systemie e-Faktur.

więcej
Zakładanie spółki z o.o. – jakich formalności musisz dopełnić?

04.05.2023 Zakładanie spółki z o.o. – jakich formalności musisz dopełnić?

Obowiązujące w Polsce w przepisy dopuszczają różne formy organizacyjno-prawne działalności gospodarczej. Do dostępnych rozwiązań należy np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Jest to jedno z rozwiązań najczęściej stosowanych przez przedsiębiorców działających w Polsce. Taki stan rzeczy wynika zapewne z licznych korzyści, jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności w oparciu o sp. z o.o. Zanim jednak zaczniemy osiągać biznesowe sukcesy jako partnerzy w spółce, musimy wiedzieć, jak zarejestrować tego typu podmiot.

więcej
Jak założyć spółkę z.o.o.? Instrukcja krok po kroku

12.04.2023 Jak założyć spółkę z.o.o.? Instrukcja krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to forma prawna, która jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców z różnych branż. Nie powinno to nikogo dziwić, jeśli zwrócimy uwagę na liczne korzyści, w tym np. możliwość stosowania obniżonej stawki CIT 9% dla małych podatników. Nie bez znaczenia jest również ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki – do wysokości kapitału wniesionego przez wspólników (poza pewnymi wyjątkami).

Zanim jednak zaczniemy czerpać z korzyści spółki z o.o., musimy... ją założyć. W ostatnich latach zadanie to zostało uproszczone, ale wciąż trzeba być gotowym na liczne formalności.

więcej
Jak przekształcić JDG w spółkę z.o.o.?

27.03.2023 Jak przekształcić JDG w spółkę z.o.o.?

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) to dwie najpopularniejsze formy prowadzenia biznesu w Polsce – potwierdzają to statystyki.

Co ciekawe, wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie JDG w spółkę z o.o. Jak należy to zrobić? A przede wszystkim – czy warto?

więcej
Aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Z czym się wiąże?

20.03.2023 Aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Z czym się wiąże?

Do czynników określających, jakie jest znaczenie partnera w danej spółce, należy liczba posiadanych przez niego udziałów. Zazwyczaj udziały są wnoszone w formie pieniężnej (finansowej), aczkolwiek warto pamiętać, że nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Oprócz tego przepisy dopuszczają aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Co należy wiedzieć na ten temat?

więcej
Jak sprawdzić kontrahenta – najważniejsze bazy weryfikacji

06.10.2022 Jak sprawdzić kontrahenta – najważniejsze bazy weryfikacji

Podstawą współpracy biznesowej powinno być zaufanie pomiędzy kontrahentami. Aby upewnić się, że transakcja handlowa jest zawierana z zarejestrowanym, legalnie działającym podmiotem, konieczne może okazać się dokonanie weryfikacji. W jaki sposób można to zrobić? Obecnie przedsiębiorcy mają wiele możliwości w tym zakresie.

więcej
Z jakich ulg podatkowych i preferencji może korzystać spółka z o.o.?

26.09.2022 Z jakich ulg podatkowych i preferencji może korzystać spółka z o.o.?

Prowadzenie działalności biznesowej w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to niełatwe wyzwanie. Wymaga ono spełnienia licznych obowiązków sprawozdawczych oraz opłacania zobowiązań (w tym w szczególności podatków) wobec państwa. Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy zarządzający spółkami z o.o. mają możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych oraz preferencji. Odpowiednio wykorzystane, mogą one przyczynić się do znacznego zmniejszenia zobowiązań podatkowych wobec fiskusa.

więcej
Skontaktuj się z nami
Warszawa
Warszawa Wrocław Krefeld Frankfurt Düsseldorf Berlin Stuttgart Leipzig Dresden Köln Rostock München Ryga
Pola wymagane