02.08.2023 KSeF – Krajowy System e-Faktur. Co warto wiedzieć na ten temat?
Faktury elektroniczne, czyli faktury wystawione i otrzymane w dowolnej formie elektronicznej jak np. PDF, są codziennością w życiu gospodarczym. Zazwyczaj wystawia się je za pomocą programów do fakturowania, które uwzględniają wszystkie obowiązkowe elementy faktury. Obecnie w obrocie gospodarczym funkcjonują faktury elektroniczne, faktury papierowe i dobrowolnie wystawiane e-Faktury w systemie KSeF. Wystawianie faktur elektronicznych jak i papierowych zostanie zastąpione obowiązkiem wystawiania e-Faktur, czyli faktur ustrukturowanych funkcjonujących w Krajowym Systemie e-Faktur.
04.05.2023 Zakładanie spółki z o.o. – jakich formalności musisz dopełnić?
Obowiązujące w Polsce w przepisy dopuszczają różne formy organizacyjno-prawne działalności gospodarczej. Do dostępnych rozwiązań należy np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Jest to jedno z rozwiązań najczęściej stosowanych przez przedsiębiorców działających w Polsce. Taki stan rzeczy wynika zapewne z licznych korzyści, jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności w oparciu o sp. z o.o. Zanim jednak zaczniemy osiągać biznesowe sukcesy jako partnerzy w spółce, musimy wiedzieć, jak zarejestrować tego typu podmiot.
12.04.2023 Jak założyć spółkę z.o.o.? Instrukcja krok po kroku
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to forma prawna, która jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców z różnych branż. Nie powinno to nikogo dziwić, jeśli zwrócimy uwagę na liczne korzyści, w tym np. możliwość stosowania obniżonej stawki CIT 9% dla małych podatników. Nie bez znaczenia jest również ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki – do wysokości kapitału wniesionego przez wspólników (poza pewnymi wyjątkami).
Zanim jednak zaczniemy czerpać z korzyści spółki z o.o., musimy... ją założyć. W ostatnich latach zadanie to zostało uproszczone, ale wciąż trzeba być gotowym na liczne formalności.
27.03.2023 Jak przekształcić JDG w spółkę z.o.o.?
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) to dwie najpopularniejsze formy prowadzenia biznesu w Polsce – potwierdzają to statystyki.
Co ciekawe, wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie JDG w spółkę z o.o. Jak należy to zrobić? A przede wszystkim – czy warto?
20.03.2023 Aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Z czym się wiąże?
Do czynników określających, jakie jest znaczenie partnera w danej spółce, należy liczba posiadanych przez niego udziałów. Zazwyczaj udziały są wnoszone w formie pieniężnej (finansowej), aczkolwiek warto pamiętać, że nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Oprócz tego przepisy dopuszczają aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Co należy wiedzieć na ten temat?