Aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Z czym się wiąże?
Do czynników określających, jakie jest znaczenie partnera w danej spółce, należy liczba posiadanych przez niego udziałów. Zazwyczaj udziały są wnoszone w formie pieniężnej (finansowej), aczkolwiek warto pamiętać, że nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Oprócz tego przepisy dopuszczają aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. Co należy wiedzieć na ten temat?
Aport – co to takiego? Podstawowe informacje
W krajowym ustawodawstwie oraz literaturze przedmiotu z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw można znaleźć wiele definicji tego pojęcia. Zasadniczo jednak są one zgodne: aport to niepieniężny wkład wspólnika w majątek przedsiębiorstwa (spółki). Jego istotą jest pozafinansowy charakter. Taki stan rzeczy oznacza, że aport może zostać wniesiony przez udziałowca na przykład w następujących formach:
Oprócz tego dopuszczalne jest wniesienie w formie aportu również całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Zasadniczo, przepisy dopuszczają następujące sytuacje, w których wnosi się aport do spółki:
Co nie może być wniesione do spółki w ramach aportu?
W świetle obecnych przepisów prawnych przedmiotem aportu nie może być dowolny składnik majątku. Do wyjątków w tej materii zaliczają się prawa niezbywalne, w tym np. prawa autorskie osobiste, z których właściciel nie może zrezygnować nawet pomimo wyrażenia takiej chęci. Świadczenie usług bądź pracy również nie jest w takiej sytuacji dopuszczalne.
To jeszcze nie wszystko – aportem nie będzie również zobowiązanie wspólnika do tego, że w przyszłości wykona on pracę lub świadczenie pieniężne na rzecz spółki. Od tej zasady istnieje pewien wyjątek – w spółkach osobowych przedmiotem aportu może być wykonywanie usług przez jednego ze wspólników.
W końcu, niedopuszczalne jest objęcie aportem kredytu bankowego, pożyczki itp.
Aport do spółki – jak należy to udokumentować?
W zależności od tego, jaki składnik majątku zostanie wniesiony do spółki, konieczne będzie udokumentowanie tego zdarzenia w inny sposób. Przykładowo, w przypadku nieruchomości bądź prawa użytkowania wieczystego należy sporządzić akt notarialny. Z kolei w sytuacji, gdy zamiarem przyszłego wspólnika jest wniesienie do spółki przedsiębiorstwa (lub jego części), trzeba przygotować umowę, która zostanie poświadczona przez notariusza.
Jak już wspomniano, możliwe jest także wniesienie w formie aportu maszyn i urządzeń, a także takich elementów majątku obrotowego, takich jak np. zapasy i wyroby gotowe – w takiej sytuacji konieczne będzie przygotowanie umowy w formie pisemnej.
Aport do spółki – jakie warunki musimy spełnić?
Aby można było wprowadzić do spółki aktywo w formie aportu, trzeba mieć na uwadze, że dany element majątku powinien charakteryzować się następującymi cechami:
Jeśli chodzi o kwestie formalne, konieczne jest wniesienie aportu jeszcze przed dokonaniem rejestracji podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym (w przypadku nowo powstałej spółki informacja o przedmiocie aportu oraz jego wiarygodnie wycenionej wartości musi znaleźć się w jej umowie) lub przed zgłoszeniem informacji o podwyższeniu kapitału zakładowego (akcyjnego) w spółce. Operacja ta musi zostać potwierdzona przez wspólników w formie oświadczenia pisemnego.
Wycena aportu w spółce – co warto wiedzieć na ten temat?
Do najważniejszych kwestii związanych z wniesieniem do spółki majątku w formie aportu należy odpowiednia wycena. W wielu przypadkach czynność ta jest dość prosta, choć wymaga pewnej skrupulatności. Aby móc to wykonać to zadanie, należy oszacować rynkową wartość danego składnika majątku. W zależności od specyfiki danej sytuacji może być to np. analiza oparta o cenniki różnych producentów. Takie działanie wspólnik może wykonać we własnym zakresie; zalecane jest wówczas zapisanie danych historycznych, tj. informacji potwierdzających, że w danym przedziale czasowym cena wybranego elementu majątku utrzymywała się na określonym poziomie.
Przepisy, w tym m.in. ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych, nie wskazują jednoznacznie, w jaki sposób należy dokonywać wyceny środków niepieniężnych wnoszonych do spółki w ramach aportu. Takie rozwiązanie to z jednej spore możliwości działania i elastyczność dla przedsiębiorców, z drugiej zaś – poważne wyzwanie, ponieważ to zadaniem wspólnika będzie udowodnienie, że wykonana wycena jest przejrzysta i dobrze oddaje realną wartość majątku.
Aby nie uniknąć odpowiedzialności z tytułu zawyżenia lub zaniżenia oceny, warto skorzystać z profesjonalnych usług świadczonych przez rzeczoznawców. W przypadku takiego rodzaju majątku obrotowego, który jest powszechnie dostępny na rynku, nie powinno to sprawić większego problemu – informacje w tym zakresie można dość łatwo zdobyć.
Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o takie aktywa, jak na przykład:
W powyższych sytuacjach konieczne jest skorzystanie z usług świadczonych przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Co więcej, w przypadku spółki akcyjnej obligatoryjne jest wykonanie wyceny przedmiotu aportu przez biegłego rewidenta.
Aport do spółki z o.o. a utworzenie nowego podmiotu w S24
Od 2012 roku dostępny jest system internetowy o nazwie S24. Umożliwia on np. utworzenie spółki z o.o. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach rejestracji w systemie S24 nie jest możliwe wniesienie aportu w celu objęcia udziałów w spółce; dopuszczalne jest wniesienie jedynie kapitału pieniężnego. Jeśli zatem wspólnik spółki chce wnieść aport, należy podczas tworzenia spółki z o.o. skorzystać z internetowego Portalu Rejestrów Sądowych.
powrót