Zatrudnienie cudzoziemca przez firmę działającą w Polsce wymaga uzyskania przez niego odpowiedniej wizy lub zezwolenia na pobyt. Dopiero z takim dokumentem obywatele krajów spoza UE mogą wjechać na teren RP w poszukiwaniu zatrudnienia. Kolejny krok należy do pracodawcy, który w urzędzie wojewódzkim powinien uzyskać zezwolenie na pracę. Najpierw pracodawca musi jednak wykonać test rynku pracy i dopiero, gdy okaże się, że nie zaspokaja on jego potrzeb zatrudnieniowych, można uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca.
Zezwolenie obowiązuje przez 3 lata od dnia wydania i można je przedłużyć po wygaśnięciu. Od 2018 r. wojewoda będzie mógł odmówić jego wydania nie tylko, gdy na rynku prac jest wielu zarejestrowanych bezrobotnych, ale również w przypadku uzasadnionych podejrzeń co do uczciwości wniosku i wątpliwości odnośnie do pracownika lub/i pracodawcy. Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca będzie musiał informować właściwe organy o wszelkich zmianach w zatrudnieniu danego cudzoziemca, włącznie z momentem rozpoczęcia i zakończenia przez niego pracy.
Co ważne, obywatele Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Armenii mogą skorzystać z uproszczonej procedury uzyskiwania zezwolenia na pracę. W tym celu pracodawca powinien złożyć oświadczenie w Powiatowym Urzędzie Pracy o chęci zatrudnienia obcokrajowca, które nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obostrzeniami. Dokument ten pozwala następnie cudzoziemcowi ubiegać się o odpowiednią wizę, na podstawie której będzie mógł zostać zatrudniony w Polsce. Takie zezwolenie obowiązuje przez 12 miesięcy i pozwala pracować przez 6 miesięcy. Po roku cudzoziemiec powinien postarać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę lub o zezwolenie na pracę.
Od 2018 r. zostaną wprowadzone dodatkowe rodzaje zezwoleń na pracę, obejmujące prace sezonowe na czas 9 miesięcy i prace krótkoterminowe na okres 6 miesięcy. Do ich wydania będzie trzeba jedynie złożyć w PUP oświadczone o chęci zatrudnienia obcokrajowca. Pozwolenia będą wydawany przez starostę. Co istotne, zezwolenie na prace sezonowe będzie obowiązywać wyłącznie w trzech branżach: rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce.
powrót